Deprecated: parse_str(): Calling parse_str() without the result argument is deprecated in /home/zpdbgkwc/public_html/wp-content/plugins/simplr-registration-form/simplr_form_functions.php on line 1221
Социални услуги | Защита правата на децата

Социални услуги

Защита правата на децата е лицензиран доставчик на социални услуги с лицензи от Агенция за качеството на социалните услуги.
Общностна работа – работа на терен сред уязвими общности, групи и семейства в риск, извършва проучване за потенциални потребители, подкрепя семействата на потребителите, проучва възможностите за реинтеграция, подкрепя и консултира близки и роднини чрез: Предоставяне информация и консултации по проблеми и теми на уязвими групи, семейства в риск и др.; Подкрепа и превенция на отпадане от образователната система, насърчаване за продължаване на образованието. Мотивиране на младежи, прекъснали образованието си, да се върнат в училище; Подкрепа и консултиране на деца, младежи и лица, живеещи в социална изолация, с цел подобряване на уменията им за включване в социалния живот; Превантивна работа с деца, застрашени да изпаднат на улицата и техните семейства чрез мобилна работа и социално подпомагане – организиране на кампании за дарения от дрехи, хранителни продукти и др., доброволчески кампании; Съвместна работа с други НПО, държавна и местна власт, специалисти лекари, учители, юристи, журналисти, доброволци от страната и чужбина за подобряване благосъстоянието на уязвими групи; Участие в кампании за защита правата на хората в риск. Пряка работа с хора в риск по отношение на интеграцията и социализацията им в обществото; Работа на терен с рискови групи; Прилагане на иновативни методи за подкрепа и обучение на рискови общности – организиране на училища за родители, консултации на терен, фамилни конференции, съдействие пред институции, въвличане на граждани в подкрепата; Работа със семействата за повишаване на родителски капацитет и подобряване на грижите за децата; Превенция на насилието над деца; Запознаване с основни нормативни документи, свързани с човешки, социални, граждански, трудови и други права, ролите на институциите, процедури за защита; Участия в срещи с представители на институции за представяне на работата им пред потребителите и търсене на подкрепа и др..
Информиране и консултиране– социално и психологическо консултиране по въпроси, пряко обвързани с отглеждането и възпитанието на децата; родителските права и отговорности; работа в насока изследване и разбиране на проблеми и затруднения, които лицата срещат за постигане на основните си цели и запознаване със и обмисляне на възможните решения и действия за преодоляването им. Концепцията на дейността в тази услуга се основава на идеите за оказване на помощ, насочена към повишаване на капацитета на потребителите да се справят самостоятелно със своите житейски проблеми, за включването им в процеса на помагане на основата на взаимната отговорност за постигане на по-добър живот. Тя се основава на системния подход при изследване на семейството – нуклеарно и разширено, като включва фамилно консултиране и медиация, индивидуална и групова работа. От значение в директната работа е и активното участие на потребителите, което също се включва в партньорските отношения между специалистите и родителите и др..
Застъпничество и посредничество– застъпничество свързано с разработването на политики и стратегии на национално ниво. Участия в различни групи и организации на правителствено и неправителствено ниво за развитието на социалната система в България. Работа с ведомства и организации; придружаване на срещи или участие на срещи с представители на ведомства и организации с цел достъп на семейството до наличните услуги; участие в реализиране на права – придружаване на деца, участващи в правни процедури; изслушване на деца, жертви или свидетели на насилие и др.. Консултиране и обучения по човешки и граждански права; Запознаване с видовете насилие, дискриминация и други прояви на предубеждения; Практически занимания в индивидуална и групова форма за формиране на умения за анализиране проблемите на средата, търсене на подкрепа в защитата на правата, разбиране на социални явления и проблеми, превенция на дискриминация, агресия и насилие; Запознаване с основни нормативни документи, свързани с човешки, социални, граждански, трудови и други права, ролите на институциите, процедури за защита; Участия в срещи с представители на институции за представяне на работата им пред потребителите и търсене на подкрепа; В работата се включват доброволци – хора с различна експертиза, които да подкрепят потребителите в защитата на правата им; При нужда придружаване на потребителите до институции, органи и други организации.
Обучение за придобиване на умения

Търсене и предоставяне на възможности за различни обучения според особеностите и потребностите на потребителите, насочени към формиране на умения за независимост и самостоятелен начин на живот; Прилагане на индивидуални и групови програми за формиране на социални, граждански и битови умения; Граждански права, видове органи за защита; Правила на общуване, избягване и управление на конфликти, изразяване на мнение и чувства, съобразяване с другия, овладяване на гняв, избор и поддържане на контакти, социално приемливо поведение, вземане на решения и разбиране на собствената роля в обществото; Умения за управление на личен и общ бюджет, планиране и контрол на разходите, кандидатстване за жилищно устройване; Умения за поддържане на лична и битова хигиена; Умения за поддържане на домакинство; Умения за самостоятелно пазаруване и осигуряване на продукти и материали; Готвене, пране, съхранение на продукти и вещи; Организиране на свободното време; Осигуряване и организиране на събития, школи, ателиета, работилници, базари и други видове инициативи; Разработване и участия в индивидуални творчески занимания според желанията на потребителите; Осигуряват се материали за креативни занимания; Насърчава се доброволчеството сред потребителите и се подкрепят доброволчески инициативи; С потребителите периодично се провежда проучване на желанията и нуждите от формиране на знания и умения. Разработват се програми по проекти, насочени към формиране на практически умения в различни сфери на живота. Потребителите активно участват в избора на теми, организирането и провеждането на дейностите. Работи се през призмата на активното участие и консултиране с потребителите. Въвличат се доброволци – хора с различни професии и умения, които подпомагат потребителите за формиране на нови умения и гледни точки.
Всички изброени социални услуги – могат да се осъществяват под формата на мобилни социални услуги, като целят превенция, подкрепа на уязвимите лица и групи според идентифицираните и заявени проблеми, както и потребности на ползвателите на социалната услуга.

Translate